4 bra knep för att få barnen att sova i egen säng.

Ida Björkman
Ida Björkman

Copyrights

4 bra knep för att få barnen att sova i egen säng.

Sova. Sömn. Vila. Snooza.

Våra barn sover fortfarande inte hela nätter. Då kommer de in till oss eller somnar om. Drömmar, kissnödig, kallt, eller varmt. Finns många anlednignar att vakna. Oftast drömmar och det är ju otroligt vanligt och det vet man ju själv, det är inte så himla lätt att somna om efter man drömt något konstigt.

Men nu handlar detta om tips på hur man kan peppa igång biten med att i alla fall somna i sin egna säng/rum.

  • Ibland är det svårt att komma till ro i sängen och bara somna.  Ta 7 bitar lego eller 10 bitar plusplus och låt dem ha och små fixa med i händerna liggandes ner. Komma ner i varv och låta kroppen landar. Så småningom somnar de med legot i handen.
  • Musik. Vi sätter på radion i Brunos rum. Lagom volym och han får lyssna så länge han ligger kvar i sängen.
  • Vi tittar till honom och inte tvärt om. Så var 5 de minut så kikar vi till dem och det brukar ta 2 gånger innan de sover. Detta säger vi också till honom, – vi kommer om 5 minuter och tittar till dig. Ligg du här och pyssla lite. Ger trygghet i att de inte är ensamma och från skilda från oss som sitter vakna.
  • Belöningar. Livetsmorot. Jag älskar belöningar. Mutor vet jag inte om jag egentligen borde kalla det. Men du vet kanske själv, när du har gjort något du tycker är jobbigt eller har en jobbig period och unnar dig något. -Varför ska de inte få göra det. MÅLSÄTTNING. Sätt mål med barnet. Klarar ni av att somna 3 nätter utan gnäll så firar vi med glassbomb på lördag.
  • Prata om vad sömn är. VARFÖR kroppen behöver det, vad som händer i kroppen när den inte får det och varför vi vill att de ska somna tidigare än oss. 

Kommunicera, sätt mål och fira!

 

4 bra knep för att få barnen att sova i egen säng. 1

You might also enjoy

Arkiv
Kategorier

Blogginlägg

Familjefotografering med familjefotograf Mrs Frankie utanför Stockholm Uppsala

Cecilia och familjen i hösten

Den första hösten. När värmen fortfarande ligger kvar men nätterna börjar bli kyliga. Ljuset är varmt och gräset högt. September. Vackert! Här kan ni läsa

Läs mer »
Gravidfotografering med Mrs Frankie utanför Stockholm och Uppsala

Sandra – Bland stenrös

Sommar och sol. Mmm de var varma mjuka visar när jag 0ch Sandra satte oss i bilen för roadtrip! Vi hade destination stenrös men stannade

Läs mer »
Gravidfotografering med Mrs Frankie utanför Stockholm och Uppsala

Linn – En dröm i värmen

Sommargrönska och ljuva vindar. Lite skillnad från adrenalinkickarna man får nu i kylan! Men det blir vackert oavsett! Gravidfoto med mindre barn bjuder dessutom in

Läs mer »
Nyföddfotografering med Mrs Frankie utanför Stockholm och Uppsala

Fariba – Bebisgos

Men jag smäller av! Håret! Det är inte ofta en bebis kommer med en hel frisyr blott 2 veckor ny i livet! Här kan ni

Läs mer »
Gravidfotograf Mrs Frankie utanför Stockholm och Uppsala

En sommardröm med Malin

Andra gången gillt ställde sig denna lilla familj framför min kameran i väntan på lillasyster! Grönskan och de brända gräset tillsammans blir verkligen en drömmar

Läs mer »